Jdi na obsah Jdi na menu
 


Windows 7 skrývají božský režim, který je zbytečný

26. 1. 2010

Windows 7 skrývají božský režim, který je zbytečný

 
Microsoft neoficiálně připustil, že tzv. "God Mode" skutečně existuje. I když ale není určen přímo uživatelům, každý ho může spustit. Obsahuje všechny funkce, nastavení a ovládání z panelu nástrojů najednou a je tak nepřehledný. Jeho popularita pouze ukazuje, že lidé ještě neobjevili nové možnosti systému Windows. 
 
GodMode - mnoho povyku pro nic ukazuje, že uživatelé ještě nezjistili, co všechno Windows 7 umí i bez triků

GodMode - mnoho povyku pro nic ukazuje, že uživatelé ještě nezjistili, co všechno Windows 7 umí i bez triků

Vytvořte na ploše novou složku. Přejmenujte ji na "GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}" (bez uvozovek) a potvrďte. Získáte speciální složku, ve které budete mít všechny nástroje, činnosti a nastavení pohromadě.

GodMode - přehledné? Bez vyhledávání těžko.

Senzační odhalení? Utajovaný nástroj pro vývojáře náhle dostupný běžným uživatelům? Trik pro přehledně ovládání Windows 7? Ale kdepak.

Přes senzaci, kterou tento nevinný trik způsobil (především mezi amatérštějšími tech blogery), není GodMode ("božský režim") ničím jiným než zviditelněním systémové složky s kompletním výčtem nastavení. Přesto podle nás tento trik svůj význam, ukazuje sílu nové nabídky Start a fulltextového ovládání počítače obecně. Vezmeme to postupně...

1. GodMode může být ILoveTechnetCzMode

Vůbec nezáleží na tom, jak si danou složku pojmenujete. Řetězec před tečkou bude název složky, řetězec za tečkou ukazuje, kam má složka odkazovat. Takže "GodMode" takto pokřtili jeho "objevitelé", pravděpodobně s vidinou vyšší čtenosti.

2. Jde o dokumentovanou funkci

 

Další "božské módy"

Jak připomíná na svém soukromém blogu Brandon Paddock z Microsoftu, odkazování na systémové složky je dokumentováno na MSDN a jde tedy "o vývojářskou funkci", se kterou se pro koncové uživatele nepočítalo.

 

3. Objevená složka je celkem neužitečná

Složka "GodMode", která nese interní označení "All Tasks", obsahuje necelé tři stovky různých úkonů, které můžete provést pomocí panelu nástrojů. Právě proto, že je těchto úkolů mnoho a jejich prostý seznam by byl nepřehledný, je složka skrytá a místo toho je uživatelům dostupný panel Ovládací panely. Vyhledávání v obou složkách je prakticky stejné.

GodMode - vyhledávání slova tiskárna

GodMode - vyhledávání slova tiskárna

Ovládací panely - vyhledávání slova tiskárny

Ovládací panely - vyhledávání slova tiskárna

4. Přes vyhledávání se k položkám dostanete lépe

Složka "All Tasks" je skrytá, ale její obsah je přístupný i bez tohoto "GodMode" triku. To je ostatně účel této skryté složky. Cílem je, aby uživatel začal psát vlastními slovy co chce udělat, a okamžitě se mu zobrazily související úkony. Pokud chcete změnit rychlost myši, stačí napsat v Ovládacích panelech do vyhledávání v pravém horním rohu "myš", "rychlost", "ukazatel", "rychlost myši"... Všechna tato slova vás dovedou ke stejnému cíli: nastavení rychlosti ukazatele myši.

GodMode - vyhledávání slova myš

GodMode - vyhledávání slova myš

Ovládací panely - vyhledávání slova myš

Ovládací panely - vyhledávání slova myš

Považuji to za krok správným směrem, jak už jsem psal i v prvních recenzích Windows 7. Rychlé vyhledávání s okamžitou odezvou vám umožní najít v ovládacích panelech přesně to, co potřebujete. Nemusíte se zamýšlet, zda kvůli změně počtu pixelů na obrazovce (tzv. rozlišení obrazovky, ale to nemusí uživatel vědět) máte jít do "Hardware a zvuk" nebo "Vzhled a přizpůsobení", jednoduše napište "pixel" a už vidíte odpovídající odkazy na nastavení. Funguje to překvapivě dobře, zatím jsem našel jen pár zádrhelů (možná způsobených i překladem, narazil jsem na ně v české verzi Windows, kterou používám spíš výjimečně).

5. Vše přístupné i ze Startu

A nejlepší nakonec. Vím, že už s tím začínám otravovat, ale vypozoroval jsem, že tuhle funkci naplno využívá stále jen malé procento uživatelů Windows 7. Takže znovu: vyhledávání v nabídce Start je velmi užitečná věc. Vše, co jsme si řekli o prohledávání Ovládacích panelů, platí i o vyhledávání pomocí nabídky Start. Chcete upravit nastavení myši? Stiskněte klávesu "Win" (nebo klikněte na Start) a napište "myš". Objeví se nabídka, ze které šipkami nahoru a dolů vyberete to, co chcete udělat.

Vyhledávání v nabídce Start obsahuje (podle nastavení) výsledky z Ovládacích panelů, Dokumenty, Outlookem, programy apod.

Vyhledávání v nabídce Start obsahuje (podle nastavení) výsledky z Ovládacích panelů, Dokumenty, Outlookem, programy apod.

Kromě programů, nastavení a ovládacích panelů máte pohromadě i dokumenty, navštívené stránky, maily, úkoly a připomínky z Outlooku a další věci. Myslím, že mnohé nářky a volání po "staré nabídce start" pramení z nevědomosti. Sám už si návrat ke klikání na rozevírací nabídky nedokážu představit.

 

Fulltext  - Když víte, co chcete...

Microsoft samozřejmě není ani první, ani jediný, kdo podobné fulltextové funkce nabízí. Jmenujme například Apple Spotlight, Google Desktop nebo GNOME Do.

GodMode je podle mého nesmyslný "trik" a nevidím žádné jeho praktické využití. Nějaký blogger si zvýšil návštěvnost a chvíli bylo o čem psát - zlý Microsoft tají hodným uživatelům, jak snadno ovládat Windows 7. Pro mne ale tato zpráva jen ukazuje, že s rychlým fulltextovým vyhledáváním udělal Microsoft ve Windows 7 krok správným směrem. A že uživatelé, dokonce i ti, kteří by se označili za pokročilé, pořád ještě neobjevili výhody nové nabídky Start a textově orientovaného ovládání obecně.

 

Podobnou funkci mimochodem nabízí i Facebook - vyhledávání vpravo nahoře nabízí v reálném čase možnosti: lidi, aplikace, funkce Facebooku, skupiny, stránky... Tato políčka jsou v nových službách a aplikacích čím dál častější. Užitečná jsou vždy, když víte, co chcete udělat, a program ví, jak to udělat. Zkuste to!